اقلیت خودسر فرهنگ و هنر ایران را نشانه گرفته‌اند

نویسنده: محمد یعقوبی

این متن در صفحه‌ی آخر روزنامه‌ی شهروند در تاریخ شنبه ۲۵ مردادماه چاپ شد و البته من ۹ آبان‌ماه چند خط دیگر به متن افزودم

با سپاس از حامد داراب که پس از امتناع دست‌اندرکاران روزنامه‌ی آرمان کوشید در شهروند چاپ‌ش کند

متن پی‌دی‌اف چاپ‌شده در روزنامه‌ی شهروند

کسانی که م‌را می‌شناسند خوب می‌دانند که چه اندازه اضطراب زمان دارم. زنده‌گی کوتاه است و من که ولع خواندن و دانستن دارم این‌روزها متاسفانه ناگزیر شده‌ام وقت گران‌بها را برای پاسخ‌گویی به کسانی تلف کنم که آزادانه بدیهی‌ترین اصول اخلاقی و قانونی را زیرپا گذاشته و بدیهی‌ترین حقوق شهروندی را نادیده گرفته‌اند. اینان بی‌شک تربیت شده‌اند که بحران‌ بیافرینند و نان‌شان در گرو بدگویی و پرونده‌سازی برای دیگران است. وگرنه هیچ انسان نیک‌سرشتی شب و روزش را با بحران‌آفرینی و بدگویی از این و آن سپری نمی‌کند.

پس از اتهامات بی‌اساس و کذب چند رسانه‌‌ی مجازی تندرو، پخش گزارش پُر افترا، سراسر کذب و فاقد وجاهت قانونی در یک برنامه‌ی تلویزیونی و تکرار آن گزارش کذب در شبکه‌ای دیگر بیش از هر زمانی وقت‌م را غارت کرده است. در شگفت‌م دست‌‌اندرکاران آن برنامه‌های تلویزیون که با پول بیت‌المال می‌چرخد متکی بر کدام مفاد قانونی و کدام مجوز شرعی به خود حق داده‌اند حرف‌ها و نسبت‌هایی ناروا بزنند و اتهاماتی بی‌اساس به من وارد کنند؟ تاکنون هر کاری اجرا کرده‌ام در چارچوب قانون و با مجوز قانونی بوده است. شگفتا که بر اساس گزارش مذکور دو مورد از موارد اتهامی من کارگردانی نمایش‌های «زمستان ۶۶» و «دل سگ» بوده و سازندگان آن گزارش بی‌خبرند که دو نمایش نام‌برده در دوران ریاست جناب ضرغامی در شبکه‌ی ۴ سیما تولید و بارها پخش شده است. این بی‌خبران با پراکندن چنین اخباری به صحت و درستی عمل‌کرد رسانه‌ی ملی لطمه زده و آبروی رسانه‌ی ملی را برده‌‌اند. مسئولان این برنامه‌ها را دعوت می‌کنم به خواندن و البته عمل کردن به «اصول‌ سياست‌ فرهنگي‌ جمهوري ‌اسلامي ‌ايران»‌ مصوب‌ شوراي‌ عالي‌ انقلاب‌ فرهنگي که رئیس سازمان صدا و سیما یکی از اعضای حقوقی این شوراست. در پیش‌گفتار این مصوبه آمده است: «يكي‌ از برجسته‌ترين‌ فعاليت‌هاي‌ شوراي‌ فرهنگ‌ عمومي‌ و شوراي‌ عالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌ در طول‌ سال‌هاي‌ گذشته‌، تهيه‌ و تنظيم‌ اصول‌ سياست‌ فرهنگي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ در مجموعه‌اي‌ شامل‌ اهداف‌، مباني‌، اصول‌ و اولويت‌ها است‌». بر اساس مفاد مصوبه‌ی ذکرشده رفتار خودسرانه‌ی دست‌اندرکاران آن برنامه‌‌های تلویزیون و رسانه‌های تندروی اقلیت در باره‌ی من و پخش بدون اجازه‌ی تصویر دیگران در کنار من به قصد متهم‌جلوه‌دادن آنان و من، تعبیر و تفسیر دل‌خواه‌شان از سخنان‌م و وارونه‌سازی حرف‌هایم از مصادیق مواد ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۲ و ۲۴ بند دال با عنوان «منبهات‌ در سياست‌ فرهنگي»‌ است. به این امید که پرونده‌سازان رسانه‌ی ملی و آن رسانه‌های تندرو شاید از این پس خود را به این اصول پای‌بند بدانند نص صریح مواد ذکرشده را ضروری‌ می‌دانم:

 ۱۷) پرده‌دري‌، حرمت‌شكني‌، قانون‌شكني‌ و جوسازي‌ به‌ عنوان‌ يك‌ وظيفه‌ ديني‌ يا حركت‌ انقلابي.

۱۸)  سوءظن‌ به‌ مردم‌ و ميل‌ به‌ تجسس‌ در زندگي‌ شخصي‌ آنان‌ و تفسير نادرست‌ اعمال‌ آن‌ها و متهم‌ كردن‌ آنان.

۲۰)  نهي‌ از منكر با توسل‌ به‌ منكرات‌ ديگر.

۲۲)  كارخود را ملاك‌ خوب‌ و بد دانستن‌ و قوانين‌ را بنا بر رأي‌ خود تفسير و اجرا كردن‌ ودر مقابل‌ كسي‌ مسؤول‌ نبودن.

۲۴) عوام‌‌زدگي‌ و عوام‌‌فريبي‌ با تكيه‌ بر باورها، عادات‌ و شيوه‌هاي‌ نادرست‌ رايج‌ درجامعه‌ به‌ نام‌ طرفداري‌ از محروم‌ يا دفاع‌ از ديانت‌.

اگر مسئولان و دست‌اندرکاران صدای و سیما خود را پای‌بند به اصول شورا نمی‌دانند، امیدوارم دست‌‌کم برای مصوبه‌های خود سازمان صدا و سیما احترام قائل باشند. قانون “خط مشی کلی و اصول برنامه‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران” پس از ذکر اهداف در مقدمه‌‌ صراحت دارد: “برای حرکت در جهت اهداف یادشده صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌باید اصول پایه‌ای زیر را بپذیرد و آن را سرلوحه کلیه برنامه‌های خود قرار دهد. یکی از اصول پایه‌ای مندرج در فصل اول با عنوان اصول کلی در ماده‌ی ۶ این قانون عبارت است از: ارج‌نهادن به حیثیت انسانی افراد و پرهیز از هتک حرمت آنان طبق ضوابط اسلامی.

بارها از زبان مسئولان نظام شنیده‌ایم که رفتارهای خودسرانه به ضرر مصالح کشور است، حال که مردم‌ میل خود را به اعتدال و خردورزی با رای به رئیس‌جمهور منتخب نشان داده‌اند رفتارهای این اقلیت خودسر را چه‌گونه ارزیابی باید کرد؟ آیا این اقلیت خودسر نمی‌کوشند با نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از رسانه‌ی ملی در تقابل با تلاش ارکان نظام عمل کنند؟ پیام نوروزی رئیس جمهور منتخب در آغاز سال جاری این بود: «مسأله سیاست داخلی و فرهنگی برای این دولت بسیار اهمیت دارد. می‌خواهیم اخلاق در جامعه‌ی ما حاکم شود و تندی‌ها و افراط‌ها رخت بربندد.» رئیس جمهور دولت یازدهم با پشتوانه‌ی رای مردم می‌کوشد اعتماد عمومی را ترمیم کند ولی این اقلیت خودسر می‌کوشند در تقابل با دولت تدبیر و امید وضعیت را بحرانی کنند و باعث دل‌سردی مردم شوند. هجوم این‌روزهایشان به تئاتر، گرافیک، کتاب و…  نشانه‌های تقابل اینان با خواست مردم و ارکان نظام است. اظهر من‌الشمس است که این اقلیت خودسر فرهنگ و هنر ایران را نشانه گرفته‌اند.

بسیار سپاس‌گزارم از حمایت مردم، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، و البته معاونت محترم هنری، مدیر محترم اداره‌ی کل هنرهای نمایشی و هم‌چنین مدیر محترم تماشاخانه‌ی ایران‌شهر که با مقاومت در برابر این نشر اکاذیب جانب حق را گرفته‌اند و امیدوارم آقای ضرغامی هم در ماه‌های آخر حضور خود با این‌گونه گزارش‌های مردم‌آزار اقلیتی خودسر برخورد قاطع کند، امیدوارم این‌گونه پرونده‌سازی‌های غیرقانونی و غیرشرعی از رسانه‌ها به‌‌ویژه رسانه‌ی ملی رخت بربندد.

محمد یعقوبی

۹۳۰۵۲۲

۹۳۰۸۰۹

غفلت مجدد در تئاتر؛‌ نمایشی که در آن مردها روسری دارند
جوابیه تصویری و متنی «محمد یعقوبی» به مطلب رجانیوز + توضیحات؛ وقتی نورچشمی دولت برای جواب دادن به مطلب رجانیوز، ناچار می‌شود از انگشتان دستش استفاده کند!/ آقای مرادخانی! کلاهتان را بالاتر بگذارید
غفلت مجدد در تئاتر، نمایشی که در آن مردان روسری دارند
«وزیرارشاد»وخون شهدا!وفعالیت«همجنس‌باز»وحامی«بی‌حجابی» و«بی عفتی»«کارگردان تاتر»به نام«محمد یعقوبی»
با نورچشمی دولت در حوزه تئاتر آشنا شوید
کارگردان مورد حمایت ویژه مدیران دولتی: این انقلاب جشن‌ گرفتن ندارد
«محمد یعقوبی»،«نویسنده وکارگردان»غربگرا، حامی بی بند باری وفتنه گر،مطلب توهین به رسانه های ارزشی رااز سایت شخصی خودحذف کرد!
روزنامه‌ی کیهان: کارگردان نورچشمی که از همجنس گرایی و بی حجابی حمایت می‌کند
جوابیه مرکز هنرهای نمایشی پیرامون هتاکی «محمد یعقوبی»+توضیحات رجانیوز؛ انکار بدیهیات برای دفاع از نورچشمی؛گفته‌های یعقوبی ربطی به آثار او ندارد/آیا مدیران تئاتر نمی‌بینند نمی‌فهمند یا نمی‌خواهند ببینند؟
پاسخ سرتاسر توهین وبی‌ادبانه«محمد یعقوبی»به رسانه‌های ارزشی و«هشدار نیوز»
محمد مهدی باباهادی:‌مردم ما بیش از این اکران نمایش های مبتذل و خزعبل گویی های کارگردان هتاک، م – ی به ارزش های انقلاب را تاب نخواهند آورد.
«زئوس»‌ها از جان تئاتر ایران چه می‌خواهند؟
آقای«محمد یعقوبی» به ظاهر کارگردان تاتر!ما«افسران جنگ نرم»«جبهه انقلاب» هستیم ،نه عربده کش،چاقوکش وشعبان بی مخ!والبته شما همان مروج فسادبی بندباری و…
آقای یعقوبی شمادر اجرای نمایش تخت خواب،دست دادن زن ومرد!والقای سکس و….چگونه گفته ها واعتقادات خود را کذب محض می دانید؟!
یادداشت امین عظیمی پیرامون انتشار تصویرش در خبر ۲۰:۳۰
واکنش محمد رحمانیان به حاشیه‌های پیش‌آمده برای یعقوبی